مواد شیمیایی

 مواد شیمیایی

صنایع مواد شیمیایی

از آنجا که مواد شیمیایی در همه ابعاد زندگی روزمره و هر محصولی که در زندگی ما وجود دارد یافت میشود پس لازم است نظارتی مطابق استانداردهای جهانی بر تولید موثر و اطمینان از کیفیت حاصل شود. در ابتدا با مواد شیمیایی و خطرات احتمالی آن اشنا میشویم.

ماده شيميايي

ماده شیمیایی عبارت اند از تمام مواد اوليه، بينا بيني و محصول، كه در صنعت بكار رفته يا توليد مي شوند. اين مواد به شكل گاز، مايع يا جامد هستند كه ممكن است مصنوعي يا طبيعي بوده و داراي منشاء گياهي، حيواني، معدني يا آلي باشند، منابع شیمیایی با قابلیت ريسك شامل : مواد قابل اشتعال و قابل احتراق، گازهاي تحت فشار، مواد قابل انفجار، پراكسيدهاي آلي، اكسيدكننده ها، مواد ناپايدار، مواد واكنش پذير با آب

فاكتورهاي مهم در مورد خطرات مواد شيميايي

تركيباتي كه داراي خطرات شناخته شده بوده و ممكن است در غلظتهاي كم خطرناك نباشند

تركيباتي كه بطور معمول خطرناك نيستند ولی ممكن است براي استفاده هاي خاصي خطرناك باشند

بعضي از تركيبات هنگام تركيب شدن با مواد شيميايي ديگرخطرناك مي شوند

خطرات احتمالب برای سلامت

اثرات حاد يا مزمن مواد برافراد در معرض مواد شیمیایی که شامل انواع ريسك : سرطانزايی، خورنده، سمي، حساسیت زا..

فاكتورهاي موثر شامل حالت مواد شيميايي، راه ورود، غلظت و مقدار و فركانس مواجهه است.

 • خطرات فيزيكي
 • قابل اشتعال
 • قابل احتراق
 • قابل انفجار
 • اكسيد كننده
 • پراكسيدهاي آلي
 • ناپايدار
 • واكنش پذير با آب
 • آتشگی
 • خورنده

شناسايی و طبقه بندی مواد شيميايی

اولين گام در استفاده ايمن از مواد شيميايی، شناسايی ماهيت و خطرات آنها  )از نظر ايمنی، برای سلامتی و محيط زيست، و روش های کنترل آنهاست( به علاوه، بايد به گونه ای طرح ريزی کرد که همه افرادی که با مواد شيميايی سروکار دارند بتوانند اين اطلاعات را به خوبی و به راحتی درک نمايند  (اهميت آموزش)

توليد كنندگان مواد شيميايي ملزم به انجام ارزيابي در زمينه خطرات فيزيكي و بهداشتي مواد شيميايي توليدي خود هستند اين اطلاعات بايد به دو صورت قابل دسترس باشد:  

 • برچسب ماده شيميايي
 •  برگه هاي اطاعات ايمني مواد ( MSDS )

قبل از استفاده از هر ماده شيميايي بايستي برگه اطلاعات ايمني ماده يا منابع مناسب ديگر به منظور مشخص كردن شرايط استفاده از آن و احتمال به وجود آمدن شرايط خطرناك مرور شود. حوادث مواد شيميايي خطرناك مي تواند بطور خيلي سريع اتفاق افتاده و ممكن است داراي پيامدهاي شديد باشد، كليد پيشگيري از اين حوادث داشتن آگاهي لازم است. در واقع زماني كه يك خطر شناخته مي شود، ريسك حادثه ناشي از آن به طور قابل توجهی از طريق استفاده از ايمنی لازم كاهش خواهد يافت.

 حال شرکت مودی اینترنشنال قشم با ارائه خدمات متنوعی از قبیل آموزش و گواهی سیستمها و بازرسی در زمینه صنایع شیمیایی میتواند با وجود چالش های جدید در هر گوشه از تجارت این صنعت و پیچیدگی های تولید و نیازهای جدید، این اطمینان را برای مشتریان خود حاصل کند که به سرعت و با خطرات کمتری وارد بازار داخلی و خارجی شوند. خدمات ما در زمینه ی پلیمرها و پلاستیک ها می تواند به شما در بهبود و صلاحیت مواد و محصولات و تأمین نیازهای نظارتی در سراسر جهان کمک کند. در سراسر زنجیره تامین پلیمرها و پلاستیک ها ، طیف وسیعی از چالش ها در زمینه ایمنی ، کیفیت ، فرآیند ، انطباق نظارتی ، عملکرد و چرخه عمر وجود دارد. چه یک تامین کننده مواد شیمیایی پایه باشید ، چه یک منبع افزودنی ، مبدل ، ترکیب کننده یا کاربر نهایی ، غلبه بر این چالش ها می تواند یک مزیت تجاری قابل توجهی برای تجارت شما ایجاد کند.

متخصصین ما با چندین دهه تجربه در صنایع پلیمر و پلاستیک ، دانش لازم را در بهبود و احراز صلاحیت مواد و محصولات دارند. تخصص ما در زمینه تضمین کیفیت که با دقت ، سرعت و اشتیاق ارائه می شود و شما را قادر می سازد با خیال راحت پیش بروید. آزمایشات ما در زمینه فیزیکی و مکانیکی پلاستیک ها و خدمات آزمایش پلیمر و پلاستیک شامل خصوصیات فیزیکی ، حرارتی، نوری، اشتعال پذیری و مکانیکی است که ویژگی های مواد اولیه شما را مشخص می کند و اینکه آیا مشخصات آنها را برآورده می کندیا خیر.

 بینش ما می تواند به شما کمک کند تا درک کنید که مواد برای استفاده چقدر مناسب است و چگونه مورد مصرف قرار  می گیرند. همچنین ما قادر به ارزیابی چگونگی مطابقت محصولات و خدمات شما با استانداردهای کیفیت ، ایمنی ، پایداری و عملکرد هستیم. ما به شما امکان را می دهیم خطرات که در عملیات پلیمر و پلاستیک ، زنجیره های تأمین و فرآیندهای تجاری خود را شناسایی و کاهش دهید.

شما با استفاده از خدمات شرکت مودی اینترنشنال قشم به عنوان شریک تضمین کیفیت خود ، می توانید در اجرای راهكارهای مدیریت شیمیایی كامل زنجیره تأمین خود از جمله ارزیابی خطر سم شناسی مواد تشکیل دهنده ، راهنمایی در مورد برچسب گذاری ، غربالگری مواد محدود شده و مشاوره قانونی برای اطمینان از مطابقت سازمان با اهداف انطباق کمک بگیرید . تخصص ما این امکان را برای شما فراهم می کند تا خطر را در عملیات ، زنجیره های تأمین و فرآیندهای تجاری خود شناسایی و کاهش دهید، متخصصین مجرب ما می توانند از طریق تجزیه و تحلیل فرمولاسیون و مطالعات تغییر شکل ، از محصول شما پشتیبانی کنند. و همچنین از طریق طیف گسترده ای از خدمات آزمایشگاهی می توانیم آلرژن های احتمالی یا مواد فعال مانند سورفاکتانت ها را بررسی کرده و به شما کمک کنیم تا آلودگی های شیمیایی یا ایمنی میکروبیولوژیکی را برطرف کنید. خدمات آزمایشگاه های  ما به ارزیابی چگونگی مطابقت محصولات و خدمات با استانداردهای کیفیت ، ایمنی ، پایداری و عملکرد کمک می کند و البته خدمات بازرسی کالا و ممیزی  زنجیره تامین  نیز می تواند از محصولات شما محافظت کرده و خطر را به حداقل برساند. هر جا که در زنجیره تأمین قرار بگیرید ، شبکه آزمایشگاه ها ، توانایی ها و تخصص تضمین کیفیت ما به طور مداوم با دقت ، سرعت و اشتیاق ارائه می شود تا نه تنها از تحقیقات یا ساخت شما پشتیبانی کند ، بلکه اطمینان حاصل شود که محصولات و فرآیندهای شما به کیفیت و کارایی مطلوب می رسند.

کیفیت خدمات ما برای شما زندگی را به ارمغان می آورد ، تخصص ما در تضمین کیفیت به طور مداوم با دقت ، سرعت و اشتیاق ارائه می شود و شما را قادر می سازد با خیال راحت از قبل پیش بروید.