ایزو 9000 چیست؟

ایزو 9000 چیست؟

ISO سازمان بین‌المللی استاندارد سازی است و تاکنون بیش از ۱۷ هزار استاندارد از طرف این سازمان تدوین و ارائه شده است، اما مهم‌ترین و شناخته‌ترین و پرکاربردترین استاندارد تعیین شده از سوی ایزو، ایزو 9000 است.

ایزو 9000 یا همان مدیریت کیفیت برای هر کسب و کار در هر صنفی مناسب است و شامل کسب و کارهای کوچک، بزرگ، خدماتی و تولیدی می‌شود. نکته‌ی مهم این است که ۱۶۰ کشور عضو این سازمان هستند و تمامی استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان به قانون تبدیل می‌شوند. وظیفه‌ی اصلی استاندارد سازی ایجاد تبادلات بین المللی است.

 

ایزو 9000 چه مزایایی دارد

اولین و بارزترین مزیت آن اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت است، هر سازمان با استاندارد ایزو 9000 به درک صحیحی از اهداف و فرصت‌های جدید دست می‌یابد، خطرات مرتبط با سازمان را شناسایی کرده و به آنها رسیدگی می‌کند، سازمان را ملزم به رعایت قانون و استانداردها می‌سازد، بهره‌وری و کارایی سازمان را بهبود و افزایش می‌دهد و در جذب رضایت مشتری بسیار موثر است. با گواهینامه ایزو 9000، اعتبار سازمان افزایش می‌یابد.

 

همه چیز در مورد ایزو 9000

  • استاندارد بین‌المللی است.
  • سیستم مدیریتی کیفیت را توصیف می‌کند.
  • شامل الزامات سیستم مدیریت کیفیت است.
  • استانداردهای زیر در گروه خانوادگی ایزو 9000 قرار می‌گیرند: ایزو 9001 و ایزو 90004.
  • ایزو 9000 واژگان و اصول اساسی، ایزو 90001 الزامات و ایزو 9004 نیز دستورالعمل‌ها را توصیف می‌کند. ( از بین ایزوهایی که نام برده شد ایزو 9001 کاربرد بیشتری دارد)
  • برطرف کننده‌ی نیاز مشتریان و سهامداران، مطابق با الزامات قانونی است.
  • پایه و اساس آن، هفت اصل است.
  • هسته‌ی اصلی استانداردهای خانواده، ایزو 9000 است و به چگونگی و شرایط اعطای استاندارد و زیر شاخه‌های آن می‌پردازد.
  • بدون در نظر گرفتن نوع سازمان و یا اندازه ی آن قابل اعمال بر هر سازمان است.
  • رابطه‌ای با متد کاربردی ندارد و تنها به استانداردهای الزامات مربوط می‌شود.

 

ایزو ۹۰۰۰

 

سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 چیست

سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 همان ایزو 9001 است، که بیش از 9 میلیون سازمان در سرتاسر جهان این گواهینامه را دریافت کرده‌اند و همین امر باعث شده است که سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 به عنوان بزرگترین سیستم مدیریتی شناخته شود.

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 ( ایزو 9001) به تدوین استانداردهایی درر زمینه‌ی الزامات می‌پردازد؛ الزامات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

بخش‌های رشد و بهره‌وری سازمان، بخش‌های تولید، طراحی و نصب سیستم‌ها، ارائه هر گونه خدمات و تامین هرگونه خدمات در سازمان مورد نظر.

سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 هر آنچه که برای ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت لازم دارد را در بر می‌گیرد. سیستم مدیریت کیفیت ایزو هفت اصل بسیار مهم دارد که عبارتند از:

۱.تمرکز مشتری: تلاشی مستمر برای بالا بردن مدیریت کیفیت که نتیجه‌ی بارز آن برآوردن انتظارات مشتریان و متقاضیان است.

۲.رهبری: با کمک سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 می‌توان به رهبران کمک کرد تا در میان تمامی سطوح و شرایط سازمان یکپارچگی ایجاد کنند و کیفیت محصول را ارتقا دهند.

۳. با سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9000 به راحتی می توان طبق استانداردها به جذب افرادی توانمند و دارای صلاحیت رسید و داشتن چنین افرادی خودبخود توانایی سازمان را ارتقا می‌دهد.

۴.مدیریت رویکرد فرآیند: چنین اصلی باعث انجام فعالیت های موثر، کارآمد و قابل قبول خواهد بود و سیستم را منسجم نگه می دارد.

۵.با سیستم مدیریت کیفیت، می توان به طور مداوم در جهت بهبود عملکردهای سازمان متمرکز شد.

۶.سیستم مدیریت کیفیت ایزو با استفاده از اصل تجزیه و ارزیابی داده‌ها و اطلاعات، سازمان را به تصمیم‌گیری‌های موثر و قابل قبول خواهد رساند.

۷.با استاندارد مدیریت کیفیت ایزو به آسانی می‌توان بر ارتباطات کشوری، بین المللی، سازمان‌ها، شرکا، رقبا و فروشندگان و متقاضیان نظارت کامل و چشمگیر داشت و تمامی روابط را مدیریت کرد.

 

 

گواهینامه‌ی سیستم مدیریت کیفیت 9000 به سازمان‌هایی تعلق می‌گیرد که نیازهای شرکت و سازمان مطابق استانداردهای ایزو باشند و الزامات آنها با الزامات مشتریان و الزامات قانونی تطبیق داشته باشند و قادر باشند عملکرد خود را مستند سازی کند.

در یک کلام می‌توان گفت؛ ایزو 9000 یک استاندارد بین‌المللی بر پایه و اصل سیستم مدیریت کیفیت است و گواهی می‌کند که سازمان، کارآمد است و برای رضایت مشتری به استاندارد بین‌المللی دست یافته و کلیه‌ی الزامات مورد نیاز سازمان را کسب نموده است.

شرکت مودی اینترنشنال قشم شرکتی است که در حوزه‌های صدور گواهی‌نامه‌های مدیریت، بازرسی فنی، بازرسی کالاهای صادراتی و وارداتی، صدور گواهی محصول، ارزیابی منابع، مدیریت زنجیره ی تامین و ارائه ی خدماتی آموزشی فعالیت می‌نماید.

WWW.Moodyicg.Com